Tárca



Benedek Szabolcs
Öcsi, hány óra van?



Amikor apám futball iránti rajongása elkezdődött, az Aranycsapat már nem létezett. Olyannyira nem létezett, hogy nem is nagyon lehetett hallani róla. Nagyjából abban az időben engedték ki a forradalom után börtönbe zártak egy részét, akik döbbent csodálkozással tapasztalták, hogy odakint a kutya se akar emlékezni arra, hogy mi történt 1956 októberében A régi-új rezsim rácsapta az ajtót a múltra, és sikerült rávennie az országot arra, hogy ne azon mélázzon, mi van az ajtó mögött, nézzen inkább előre, és azzal törődjön, hogy mi vár reá. Így került az Aranycsapat is a forradalom eseményeivel együtt az ajtó mögé.
Arról, hogy apámnak és középiskolai osztálytársainak mégis csak legyen Aranycsapat-élménye, Bagó tanár úr gondoskodott. Egy borongós késő őszi délutánon, amikor odakint szemetelt az eső és köd fedte a budai lankákat, egyszóval amikor legföljebb csak mazochizmus árán lehetett volna a Nagyszombat utcai amfiteátrum küzdőterén focizni, beparancsolta a fiúkat a tornaszertárba, leültette őket a földre, és elindította azt a kis vetítőgépet, amit a fizikatanártól kért kölcsön. Nem tudni, honnét sikerült megszereznie a 6:3 kópiáját – persze az korántsem a teljes mérkőzés volt, hanem egy bő összefoglaló. Bagó tanár úr nem fűzött hozzá semmi kommentárt, lekapcsolta a villanyt, elindította a vetítést, majd a végén megkérdezte, hogy van-e valakinek kérdése.
Nem volt senkinek (Bagó tanár úr örömére, akinek így nem kellett tartania attól, hogy válaszadás közben ingoványos talajra téved), úgyhogy a kurta-furcsa testnevelésóra véget is ért. A fiúk azonban nem azért nem kérdeztek, mert nem érdekelte őket a dolog – nagyon is érdekelte, csak éppen nem tudták hová tenni. Illetve voltak, akikben a film láttán egyszeriben derengeni kezdtek a kora gyerekkorban hallott rádióközvetítések, és csodálkoztak, hogy hát persze, itt van a Bozsik, aki nemrégiben akasztotta szögre a futballcipőt, na de hol van a Puskás, akinek a nevét annak idején olyan sokat lehetett hallani, azóta viszont mintha a föld nyelte volna el.
Bagó tanár úr atletizálni küldte apámat. Szíve szerint bizonyára futballistának adta volna, hiszen a labdarúgás volt neki is, apámnak is a mindene, és a tanár úrnak ahhoz is megvoltak a kapcsolatai, hogy az amfiteátrum küzdőterén fölbukkanó tehetséges srácokra fölhívja egyik-másik futballedző figyelmét. Csakhogy apám bármennyire is igyekezett, nem volt tehetséges labdarúgó. Kitűnt rajta, hogy tizennégy éves koráig nem igazán focizott; persze a tanyasi iskola udvarán időnként rúgták a bőrt, azaz inkább a rongylabdát, de csak hébe-hóba, és az is jobbára afféle kesze-kusza rohangászás volt, nem komoly játék. Az alapok hiányoztak apámnál a valódi labdarúgáshoz: a technika, a rafinéria, a cselek, a labda finommozgatása. Hiába volt gyors és erős, hiába tudta végigzakatolni az amfiteátrumban a meccseket, kapura törésnél nem tudott egyetlen védő mellett sem elmenni, és amikor ő próbálta megállítani a támadókat, megette a legócskább cselt is.
Amikor apám a kispesti pályán atletizált, már elhalványodott a Bp. Honvéd futballcsapatának tíz évvel azelőtt még fényesen ragyogó csillaga. A legnagyobb sztár a szőke Tichy Lajos volt. Apám mind a mai napig róla beszél a futballmérkőzések közben. Ül a tévé előtt, a fotelban, s ha valamelyik játékos a kapu közelébe kerül, és ahelyett, hogy lövésre szánná magát, toszogatja ide-oda a labdát, apám paprikavörössé mérgeli magát, és Tichyt emlegetve szórja rá a dühét, hogy bezzeg a Lajos… Aki a családi legendáriumba azzal került bele, hogy egyszer beszélt apámmal.
A dolog úgy esett, hogy rövid atléta-pályafutása során apám az egyik edzésen épp rótta a köröket a futballpálya körül, miközben a focisták a gyepen gyakoroltak. Egy labda kigurult a salakra, apám utánament, és visszadobta. Az egyik játékos megköszönte, majd azt kérdezte apámtól:
– Öcsi, hány óra van?
Apám kétszeresen is összerezzent a kérdés hallatán. Egyrészt azért, mert odahaza is Öcsinek szólították, másrészt azért, mert a kérdezőben Tichyt ismerte fel, akit az előző szombaton látott a kollégiumi tévében a Bp. Honvéd soros mérkőzésén bombagólt rúgni. Zavarában annyit tudott csak mondani, hogy:
– Nem tudom – s csak később kezdett el gondolkodni azon, hogy ugyan miért is kérdezte tőle az időt a nagy Tichy, amikor egyetlen sportoló sem hord edzés közben órát. Mindenesetre a Bp. Honvédot örökre a szívébe zárta.
Jó huszonöt évvel később én is láttam Tichyt, igaz, messziről, és nem beszéltem vele. 1989 ősze volt, a negyvenedik évfordulója annak, hogy a Bp. Honvéd bekebelezte a kispesti futballklubot. A mérkőzés elején nagy ováció közepette fölbukkant a pályán Tichy, valamint az Aranycsapat egykori csatára, Czibor, aki 1956-ban a külföldet választotta, ám a rendszerváltás küszöbén már szabadon hazalátogathatott. Tichy fiatalabb volt Czibornál, mégis, kettejük közül ő nézett ki idősebbnek és meggyötörtebbnek – na persze, ő itthon élte végig az elmúlt évtizedeket, miközben a másikat egész másmilyen módon éltették a katalán borok, a napsütés és a tengeri levegő. Ma már egyikük sem él.


Kapcsolódó:

A Vendég-oldal rovat írásai

Jónás Tamás E-MAIL
Fehér Béla: Mozi
Podmaniczky Szilárd: A végtelen példázat
Onagy Zoltán: Kaland Pesten
Szőcs Géza: "Regényeinket és verseinket kézben tartva"
Cserna-Szabó András: Rozsdás szögek
Tarján Tamás: Találkozások Leninnel
Pécsi Györgyi: Liberté vagy amit akartok
Méhes Károly: A búsulás mikéntje
Esterházy Péter: Onnét így
Bányai János: Tájkép háború után
Tőzsér Árpád: Istennők a meszesgödörben
Berniczky Éva: Emlékszem olyanokra is, akiket sohasem láttam
Szepesi Attila: Kőasztal
Fekete Vince - Uniós kocsmadumák
Zalán Tibor - Pál esete az erdővel

2007. augusztus 16.
Kontra Ferenc tárcáiHáy János tárcáiElek Tibor tárcáiCsík Mónika tárcái
Erdész Ádám: Változatos múlt ismétErdész Ádám: Melyik a járható út?
Csabay-Tóth Bálint: A sarjSzarvas Ferenc: Amikor az ellenőr mindennap megtanult egy verset
Harkályokról és egyéb kopogtatókrólAz a boszorkányos tavasz
Markó Béla verseiFinta Éva verseiFarkas Wellmann Éva: Szanatóriumi emlékvázlatokKiss Ottó: Lieb Mihály
Ecsédi Orsolya novelláiEcsédi Orsolya novelláiTóth László: BúcsúzóZsidó Ferenc: Égig érő szénásszekér
Bejelentkezés


A regisztrációhoz kattintson ide!
MegrendelésArchívumFedélzeti naplóImpresszum
Csatlakozz a facebook - oldalunkhoz!

BárkaOnlineJókai SzínházBékéscsabaNKApku_logo.png