Bíró-Balogh Tamás
Beszédes dedikációk 1.
Nemes Nagy Ágnes és a békéscsabai tipográfia
Ma már a régebbi irodalomkutatói módszerek mellett okvetlen számolni kell az internetes „kutatással" is. Az online antikváriumokban másképp lehet böngészni. Hiányzik ugyan a könyv kézbevételének, tapintásának, megszaglásának élménye, a polcokon-kupacokban való „turkálás" izgalma is elvész némiképp, ugyanakkor a keresőfunkciók lényegesen megkönnyítik (és fölgyorsítják) a kutatást. És bár a könyvet magát megvenni nem minden esetben lehet (egy filosz egyre kevésbé hódolhat esetleges gyűjtői szenvedélyének is), a bejegyzésekről készült fotómásolatok némileg pótolják őt. Ráadásul az online antikvárium archívumában már elkelt könyvek fotói (s így a dedikációk mint információforrások) is szerepelnek - a „hagyományos" használtkönyv-kereskedésekben pedig ami egyszer elkelt, annak gyakorlatilag „nyoma vész" a kutató számára.
Néhány internetes antikvárium kínálatában szinte egész hagyatékok megtalálhatók. Az egyikben például - többek között - Lipták Pál egykori magánkönyvtárának darabjai.
A Békéscsabán élő Lipták Pál (1922-2007) Kossuth-díjas könyvtáros és festőművész volt. Az ő irányításával lett Békés megyében az ország első megyei könyvtára, melyet 1985-ig vezetett. Művészeti és irodalmi tevékenysége össze is kapcsolódott, amikor „könyvtervezői kísérletei az 1970-es évek elején kiadói vállalkozássá értek. Akkorra már a könyvtár saját nyomdáját is kifejlesztette és kitanulta. Fodor András és más íróbarátok segítségével elindította a Poesis Hungarica nevű költészeti sorozat két változatát, folyamát, amelyben 20-20 füzet jelent meg olyan nagyságok munkáival, mint Nagy László, Weöres Sándor, Illyés Gyula. A Graphica Hungarica sorozat tíz kiadványában pedig szintén a legnagyobbak alkotásaiban gyönyörködhet az olvasó-szemlélő; íme a nem teljes névsor: Feledy Gyula, Kass János, Kondor Béla, Reich Károly, Szalay Lajos, Würtz Ádám. A 250 példányban készült, számozott kiadványok - az irodalmi sorozatok füzeteihez hasonlóan - ma már ritkaságnak számítanak" (Geró Gyula: Lipták Pál emlékezete. Könyv, Könyvtár, Könyvtáros, 2007. máj.). Még ezeknél is ritkább „kiadványai" azok az ún. aprónyomtatványok, amelyet a könyvtárban tartott szerzői estekre készített: a kis, rendszerint négy oldalas „szórólapok" az éppen felolvasást tartó író-költő munkáiból adtak mutatványt. Könyvkiadói tevékenységének és a könyvtár által kiadott bibliofil köteteknek hamar híre ment, erről tanúskodik az akkor megjelent első kötetét (Szívverések, 1979) neki ajánló Fenyvesi Félix Lajos dedikációja: „Lipták Pálnak / a Békéscsabai Megyei Könyvtár / nagyszerű, immár országos hírű / igazgatójának, a házinyomda / kiadásainak pompás szerkesz- / tőjének, szeretettel és barát- / sággal ajánlom verseimet. Jó / emlékül! (S köszönettel a / Nagy László-kötetért) / Fenyvesi Félix Lajos".
*
Nemes Nagy Ágnes Éjszakai tölgyfa című bibliofil verseskötete 1979 legvégén jelent meg, a Poesis Hungarica első sorozatának egyik utolsó darabjaként. A könyvet - mint a sorozat egészét - Lipták Pál tervezte, de nevét a kiadás nem tünteti föl (mint ahogy egyik sem). A Megyei Könyvtár házinyomdájában 250 géppel számozott példányban készült, kilenc számozatlan levélből álló, duplán hajtott, úgynevezett japán kötésű bibliofil remeket régi hímzés motívumok illusztrálják. A költőnő két ismert dedikációban is dicsérte a kötet megjelenési formáját. A 4. számú példányt Balogh Ferentznek, a csabai Megyei Könyvtár fotográfusának (és későbbi irodalmi bibliográfiák összeállítójának) adta:
Balogh Ferencnek, / könyvtáros társamnak ajánlom / ezt a - tőle is kapott - szép / könyvet // igaz köszönettel / 1980 január 6-án / Vízkeresztkor / Nemes Nagy Ágnes
- a 69. számú példányt pedig egykori Újhold-beli szerzőtársának, Lakatos Istvánnak:
Pistának, / nemcsak könyv-, hanem / könyvespolc-ügyben is ajánlom / hazai betűiparunk e ter- / mékét / szeretettel / 1980 február 15-én / Ágnes
Azt ugyan nem lehet tudni, hogy Lakatos Istvánnak milyen „könyvespolc-ügye" lehetett, de az bizonyos, hogy a békéscsabai Megyei Könyvtár kiadványának baráti figyelembe ajánlása sikeres volt: Lakatosnak két évvel később, a Poesis Hungarica második sorozatában megjelent a Kék pille című, „új és régebbi versek"-et tartalmazó könyve, majd újabb két év múlva, 1984-ben egy másik, immár sorozaton kívüli könyve, az Ugyan miféle kutya ez? Fejezetek egy önéletrajzból. (S Lakatosnak megmaradt a kapcsolata a csabai könyvkiadással Lipták nyugdíjba vonulása után is: összegyűjtött verseit és prózáit, valamint fordításainak gyűjteményét a rendszerváltás után újjáéledő Tevan kiadó jelentette meg [Paradicsomkert, 1993; Mahábhárata-fordítások, 1998.])
Nemes Nagy Ágnes pedig az Éjféli tölgyfa megjelenése után fél évvel Békéscsabára látogatott, mint az 51. könyvhét békéscsabai rendezvényeinek egyik vendége.
A Békés Megyei Népújság két cikke is tudósított a megyeszékhely postája „előtt felállított könyvutcában" és más helyszíneken megrendezett könyvheti eseményekről. Ezekből tudni, hogy 1980. május 30-án, este hat órától Nemes Nagy Ágnes Tótkomlóson szerepelt, az ahol akkoriban átadott Peter Jilemnicky nagyközségi Könyvtárban, Tóbiás Áron irodalomtörténész megnyitó beszéde után olvasott föl, Fodor András, Képes Géza, Lator László, Lengyel Balázs és Filadelfi Mihály, az Új Auróra főszerkesztőjének társaságban. Az est, amelyen a hazai irodalmi élet „neves képviselői műveikből adtak elő ízelítőt", olyan jól sikerült, hogy a tudósítás szerint „kevésnek bizonyultak a beállított széksorok, még pótszékeket is be kellett tenni" (N. Á.: Az ünnep könyvhét megyei megnyitója Tótkomlóson. Békés Megyei Népújság, 1980. máj. 31.) A napilap illusztrációként a címlapon (!) közölt a rendezvényről egy fotót, melyen éppen a költőnő olvas föl.
Ezen a napon Nemes Nagy Ágnes bizonyosan találkozott a békéscsabai Megyei Könyvtár igazgatójával is; erről árulkodik az az ajánlás, amit egy régebben megjelent kötetébe írt Lipták Pálnak. A dedikáció messze túlnő az általánosabb ajánlások sablonjain, egyszerre szól az éppen dedikált könyvről és a dedikáció címzettjéről. Az 1975-ben megjelent 64 hattyú című könyvébe a költőnő ezt írta:
Lipták Palinak ajánlom / ezt a kis könyvet - bár / szégyenletes egy ilyen csúnya / küllegű [!] kiadványt éppen / neki ajánlani, aki többet [!] között / a betű művésze is. / A szép csabai Könyvnapon / 1980. május 30-án, / Nemes Nagy Ágnes
A kötetet - melyet B. Solti Marianne tervezett - a Magvető Kiadó adta ki, szándékoltan egyszerű, kék címbetűk és narancssárga vonalak kombinációjából álló védőborítóval: a szókimondásáról is ismert Nemes Nagy Ágnes pedig a dedikációban azt tette szóvá, hogy nem tetszik neki. (Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy egy más alkalommal pedig dicsérte a Magvető gondozásában megjelent könyvének külcsínét. A lovak és az angyalok című válogatott versgyűjteményét így ajánlotta, éppen a kiadó vezetőjének: „Kardos Györgynek / e kötet életre-hívójának és / patrónusának ajánlom ezt az / - ő érdeméből - igazán szép / külsejű könyvet, / köszönettel / 1969 május / Nemes Nagy Ágnes". A kötet tipográfusa Bezúr Györgyi volt, és a védőborítón a chartres-i székesegyház üvegablak-részlete látható.)
Lengyel Balázs író - aki Nemes Nagy Ágnes férje volt, és társa az Újhold szerkesztésében - szintén dedikálta ekkor egy kötetét Lipták Pálnak. Az előző évben (1979) megjelent Közelképek című, válogatott tanulmányokat tartalmazó könyvébe írt ajánlása inkább a szituációra reflektál:
Lipták Pálnak / meghatottan köszönve / meg vendéglátását, gon- / doskodását, különleges / kedvességét a 80-as könyv- / héten, / baráti szeretettel / Lengyel Balázs
A megköszönt vendéglátás feltehetően május 30-án este történt. Lengyel Balázs és írótársainak egy része, köztük Nemes Nagy Ágnes is, az estét és az éjszakát Békéscsabán töltötték, hiszen másnap is könyvheti szereplésük volt: „rendhagyó irodalomórát" tartottak a város különböző iskoláiban: Nemes Nagy Ágnes délelőtt fél tíztől a 10-es számú általános iskola vendége volt, valamivel később Fodor András a Kemény Gábor Szakközépiskolában, Lator László az egészségügyi szakközépiskolában, Lengyel Balázs pedig a 611-es számú Szakmunkásképző Intézetben találkozott a diákokkal (Az ünnepi könyvhét eseményei Békéscsabán. Békés Megyei Népújság, 1980. máj. 30.).
Nemes Nagy Ágnes a két rendezvény napján minden bizonnyal többször is dedikált a békéscsabai „könyvutcán". Feltehetőleg a Lipták Pál szerkesztette Éjszakai tölgyfa című kötetét is. Ezek a példányok irodalmi és könyvészeti és bibliofil szempontból is rendkívül becsesek.
A szerző korábbi írásai a barkaonline-on: